Motorákem do Horšovského Týna...

NA ZÁMEK HORŠOVSKÝ TÝN VÁS TAKÉ ZAVEZE VLAK

Celá trať měří 21km a je v provozu od roku 1990. Má celkem 10 stanic včetně koncových. Největší úloha trati je doprava lidí za prací a do školy, nebo na zámek Horšovský Týn. Stanice Poběžovice, Meclov, Horšovský Týn, Křenovy a Staňkov mají kolejové rozvětvení...

Turistické informace

Státní hrad a zámek Horšovský Týn stojí v historickém centru města Horšovský Týn. Ze severní a západní části je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem v přírodně krajinářském slohu. Na severní a východní straně jsou hradní příkopy. Hrad a zámek zčásti stojí na skalnatém ostrohu, pod hradem se nachází rozsáhlé historické sklepení vytesané ve skále. V nedalekém Horšově stával již ve 12. století opevněný biskupský dvorec, který asi v polovině 13. století přestal z fortifikačních důvodů vyhovovat požadavkům své doby. Proto byl na skalnatém ostrohu v blízké kupecké osadě zvané Týn - později Horšovský - jedním z pražských biskupů vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. Ten je dnes patrný v interiérech, z nichž je nejcennější raně gotická kaple. Po husitských válkách hrad přechází z církevních rukou do rukou světských feudálů. Jako jedni z prvních šlechtických rodů sem přicházejí Ronšperkové, páni z nedalekých Poběžovic. Okolo roku 1535 toto panství získal od nich do svého držení významný český rod pánů z Lobkovicz.

Provoz na trati

Turnusově je na trati nasazen motorový vůz 810, který v pracovní dny jezdí jen v úseku Poběžovice - Horšovský Týn, zbytek trati obsluhuje jen o víkendu. Na všech spojích platí specifický způsob odbavení cestujících.